Швајнштајгер објави крај на кариерата

Од:

Германскиот фудбалер Бастијан Швајнштајгер, на два дена по завршување на сезоната во МЛС лигата, објави дека става крај на играчката кариера.

Познат под прекарите Швајни или Басти, српскиот зет на 35 години одлучи да престане да игра фудбал. Тој кариерата ја почна во 2001 година како играч на Баерн, и во баварскиот гигант остана 13 години. Таму освои осум титули во Германија и една во Лигата на шампионите. Со националниот тим стана светски првак во 2014 година.

Две години играше и во Манчестер јунајтед, пред да се пресели во САД. И неговата сопруга, тенисерката Ана Ивановиќ, доста млада се пензионираше, но одлучија да го стават семејството на прво место.

Би можело да ве интересира

Хаверц бара дозвола од Баер да си замине

Ана Ололовска

Вердер се спаси, останува во Бундеслигата

Ана Ололовска

Румениге: Целта на Баерн е да ги привлече најдобрите германски репрезентативци

Ана Ололовска

Сане го облече дресот на Баерн и направи фото-сесија

А1он

Официјално: Баерн објави трансфер на играч од ПСЖ

Ана Ололовска

Хакими: Се надевам дека нашите патишта со Борусија повторно ќе се вкрстат

Ана Ололовска