Шпанија завеана во снег, неизвесно дали ќе се играат некои средби во Ла Лига викендов

Од:

Саботните натпревари Атлетико Мадрид – Атлетик Билбао и Осасуна – Реал Мадрид би можеле да бидат одложени поради снежното невреме што зафати големи делови на Шпанија.

Најпогодена е престолнина Мадрид, јавуваат попладнево локалните медиуми, наведувајќи дека станува збор за најобилни снежни врнежи во последната деценија.

Под снег се стадионите на Атлетико Мадрид, Реал Мадрид, Рајо Ваљекано и Хетафе, а сите натпревари на мадридските младински екипи претстојниот викенд се откажани.

Според метеоролозите, температура во Мадрид ноќта меѓу петок и сабота ќе се спушти до минус шест степени Целзиусови, а интензивни врнежи од снег ќе продолжат во следните 24 часа.

Под обилни снежни врнежи е и Памплона, на северот на земјата, што го доведува во прашање гостувањето на актуелниот првак Реал против Осасуна.

-Не знаеме што ќе биде. Ние попладнево заминуваме (за Памплона) и се подготвуваме како и секогаш. Доколку има одлука да се игра, ние ќе играме, но во секој случај тоа би бил еден поинаков натпревар, изјави тренерот на Реал, Зинедин Зидан.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Српски судија поништи гол во 93 минута, цела гостинска екипа сосе тренери го бркаше по теренот

Жарко Настоски

ФК Тетекс одбележа 68 години постоење, повлечен дресот со број 4 во чест на неодамна починатиот Бошко Блажевски

Жарко Настоски

ЛШ: Порто го совлада Јувентус, гостински триумф на Борусија во Севиља

Жарко Настоски

ВИДЕО: Ефектен гол на Барди, се тресеше мрежата на Атлетико Мадрид

Жарко Настоски

Рамос е најпродуктивниот дефанзивец во 21 век

Ана Ололовска

ПСЖ со шоу на Мбапе ја растури Барса, и Ливерпул сè поблиску до четвртфиналето на ЛШ

Жарко Настоски