Шпанија сепак пресилна за Македонија

Од:

Фудбалската репрезентација на Шпанија се покажа како пресилна за репрезентација Македонија. Иако, нашите фудбалери се надеваа на позитивен резултат, сепak Шпанците забележаа победа со 2:1 во квалификацискиот меч за Светското првенство 2018 во Русија, одигран синоќа на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје.

„Црвената фурија“ имаше комплетна доминација во првото полувреме, која ја круниса со головите на Давид Силва (15.минута) и Диего Коста (30).

Во вториот дел избраниците на селекторот Игор Ангеловски играа посигурно, пред се во одбраната и со брзи контра напади се обидуваа да го загрозат голот на Давид Де Геа. Тоа се случи во 66.минута кога по асистенцијата на Горан Пандев, Стефан Ристовски одлично истрча по десната страна и со силен удар под пречката го совлада Де Геа, поставувајќи го конечниот резултат 2:1.

Ова беше натпревар од 6.коло во Г групата во која Италија очекувано и убедливо го победи Лихтенштајн со 5:0, додека Израел загуби на домашен терен од Албанија со 3:0.

На табелата на првите две позиции со идентични 16 бодови се Шпанија и Италија, зад кои следуваат Албанија и Израел со по 9, Македонија е петта со 3, а Лихтенштајн последен без освоен бод.

Следните натпревари ќе се играат од 31 август до 5 септември, а Македонија за противници ќе ги има Израел на гостински терен (2 септември) и Албанија која доаѓа во Скопје на 5 септември.

Би можело да ве интересира

Женската фудбалска репрезентација ги доби ривалките во квалификациите за Светскиот куп

Жарко Настоски

Алиоски: Издржавме се, победивме репрезентација со голема фудбалска историја

Катерина Павлова-Николовска

Реакции во Германија: Срам, бламажа, разочарување, добро што Лев ќе си замине по ЕП

Катерина Павлова-Николовска

Ангеловски: Победа за сопругата која се бори со Ковид-19 и за критичарите што не веруваа во мене

Македонските кошаркари поразени на стартот на евроквалификациите во Перм

Жарко Настоски

Македонија ќе организира два квалификациски турнира за ЕП во одбојка, откако Данска се откажа

Жарко Настоски