Шпанија прв финалист во ватерполо на ЕП

Од:

Ватерполо репрезентацијата на Шпанија е прв финалист на Европското првенство во Будимпешта. Шпанците во полуфиналето ја совладаа Хрватска со 9:8 (по четвртини: 0:1, 4:3, 2:2, 3:2).

Решавачкиот гол го даде Мунарис на 30-тина секунди до крајот на средбата за водство на „фуријата“ со 9:7.
Хрватите до крајот успеаја да го ублажат поразот, но не и да израмнат.

Мунарис со три гола беше најефикасен во шпанската репрезентација, лидер меѓу поразените беше Букиќ со два погодоци.

Противник на Шпанија во големото финале ќе биде подобриот од натпреварот меѓу Унгарија и Црна Гора што почнува во 19 часот.

Би можело да ве интересира

Италија нов европски шампион во фудбал

Мери Јордановска

ВИДЕО: Англија го даде најбрзиот гол во историјата на финалето, пред почетокот на натпреварот масовна тепачка пред Вембли

Мери Јордановска

Италијанецот Даниеле Орсато ќе го суди финалето на ЛШ во недела

Жарко Настоски

Баерн Минхен ќе го игра своето 11-то финале на ЛШ

Жарко Настоски

Ѓоковиќ го декласира Милман за титула во Токио и му побегна на Надал

А1он