Шпанија обезбеди пласман во полуфиналето на СП 2019

Од:

Шпанија не дозволи изненадување против Полска и стави крај на приказната за ривалот кој се врати на завршница на Светско првенство по отсуство од повеќе од половина век.

Светските шампиони за 2006 година го добија четвртфиналниот судир со 90:78 (22:18, 24:23; 21:17, 23:20) по што се пласираа во полуфиналето, каде ја очекуваат Австралија или сензацијата на турнирот досега – Чешка.

Рики Рубио беше најефикасен кај победниците со 19 поени, 9 аситенции, 5 скока, а Вили Ернангомез му помогна со 18, додека кај Полјаците најмногу се истакна Еј Џеј Слотер со 19 коша, надополнети со 6 асистенции.

Би можело да ве интересира

Ердоган му го врачи на Ларкин дресот на турската репрезентација

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Не се знаеше кој кого мава: Кошаркарки направија масовна тепачка

Предраг Петровиќ

Австрија: Петмина кошаркари уапсени за местење натпревари

Ана Ололовска

Реакција на КК Гостивар за распределувањето на општински пари за спорт

Ана Ололовска

Џикиќ доби отказ во Естудијантес

Драган Поповски

Војдан Стојановски го смени По Ортез со Гравелин Данкерк

Ана Ололовска