Шкупи и Вардар одиграа нерешено во дербито на колото во ПМФЛ

Од:

Без победник 1:1 заврши дерби натпреварот од 16. коло во Првата македонска фудбалска лига одиграно попладнево во Скопје меѓу екипите на Шкупи и Вардар.

Дарко Мицевски во 77. минута го донесе Вардар во водство, домаќинот изедначи преку Дембо Дарбо во 89.минута.

Резултати на другите натпревари од ова коло одиграни попладнево:
Академија Пандев – Борец 2:1
Македонија ЃП – Пелистер 2:1
Работнички – Ренова 3:1
Шкендија – Беласица 2:0
Силекс – Струга Трим Лум 0:0.

Табела: Шкендија 36 бодови, Шкупи 32, Македонија ЃП 32, Силекс 22, Струга Трим Лум 22, Борец 22, Вардар 21, Работнички 21, Ренова 15, Академија Пандев 14, Пелистер 12, Беласица 9.

Би можело да ве интересира

Шкендија и Шкупи ги дознаа можните противници во следното коло од Конференциската лига

Жарко Настоски

Со поддршка од „Комитите“, Вардар го почна походот кон враќањето во Првата лига

Жарко Настоски

Ѓорѓиевски најново засилување на Шкупи

Ландов

Шкупи се засили со повремениот репрезентативец Кире Маркоски

Жарко Настоски

Вардар сè поблиску до испаѓање од Првата лига

Жарко Настоски

Тело пронајдено во Вардар во близина на Огњанци