Шифрин го освои спустот во Банско

Од:

Големата скијачка везда Михаела Шифрин ја демонстрираше својата класа и убедливо го освои спустот во Банско. 24-годишната Американка, која генерално е специјалист за технички дисциплини, беше многу брза на патеката Алберто Томба на „Бандеришка полјана“, завршувајќи за 1,29,79 секунди.

Второто место и припадна на италијанската скијачка Федерика Брињоне, која остана на 18 стотинки, а Џоана Хехлен од Швајцарија (+0,23) заврши на трета позиција и се искачи на почесниот подиум. Многу од големите имиња во женското скијање – Петра Влхова, Ана Феит, Естер Ледецка, Тина Вајратер, како и специјалистката за спуст Софија Гоџа, не успеаја да ја завршат трката.

Откажаната трка од Светскиот куп во Вал Д’Изер на 22 декември се одржа денес во Банско, а уште две трки со најдобрите скијачки на светот – спуст (во сабота) и Супер-Г (во недела) треба да се одржат викендов.

По денешниот успех, Шифрин сега има 280 поени на врвот на пласманот на Светскиот куп, со тоа што Американката се искачи и до второто место во спуст 206 поени, 37 зад лидерката Корине Зутер, која денес заврши на 14-тото место.

Би можело да ве интересира

Лара Гут повторно најбрза, Зутер си го загарантира Малиот кристален глобус во спуст

Ана Ололовска

Историска победа за Хрватот Зубчиќ на велеслаломот во Јапонија

Ана Ололовска

Скијачки скокови: Триумф на Полјакот Жила во Кулм

Предраг Петровиќ

Обезбедена опрема и обучени водичи за безбедно „фри рајд” скијање на Шапка

Ана Ололовска

Аматерски хуманитарен велеслалом во Маврово од 21 до 23 февруари

Ана Ололовска

Зутер најбрза на супервелеслаломот во Гармиш

Ана Ололовска