16-годишниот Ванер стана најмладиот дебитант на Баерн во Бундеслигата

Од:

Германскиот фудбалер Пол Ванер стана најмладиот играч на клубот на натпревар од Бундеслигата. Тој синоќа со 16 години и 15 дена дебитира за баварскиот гигант на средбата со Борусија Менхенгладбах во натпреварот од 18. коло на шампионатот во Германија.

dobivaj vesti na viber

Ванер во игра влезе во 75. минута но не успеа да му помогне на својот тим да го избегне поразот (1:2).

Претходно, најмлад фудбалер на Баерн на меч од Бундеслигата беше Џамал ​​Мусиала со 17 години и 115 дена.

Ванер оваа сезона одигра 17 натпревари за младинскиот тим на Баерн Минхен, постигна три гола и три асистенции.

Би можело да ве интересира

Германците ја „изиграа“ ФИФА и ги носеа боите на виножитото на Светското првенство

Леверкузен ја „здроби“ Борусија сред Дортмунд

Ана Ололовска

Авто-гол го реши дербито Баерн-Лајпциг

Ана Ололовска

Ајнтрахт триумфално мина низ Штутгарт, значајни победи за Келн и Аугсбург

Ана Ололовска

Кимих најдобар фудбалер на Германија во 2021 година

Ана Ололовска

Баерн не започна преговори со Левандовски поради Холанд

Ана Ололовска