Шели-Ен Фрејзер-Прајс ја освои светската титула на 100 метри

Шели-Ен Фрејзер-Прајс од Јамајка го освои златниот медал на 100 метри на Светското првенство во Јуџин, со време од 10,67 секунди.

35-годишната Фрејзер Прајс постави рекорд на светските првенства и по петти пат во кариерата стана најдобра во светот, што никој досега не го направил. Во исто време, таа стана најстарата шампионка во историјата во индивидуалните дисциплини.

Исто како и на Олимписките игри во Токио, Јамајка ги собра сите три медали на 100 метри, само што сега распоредот е поинаков.

Елејн Томпсон-Хера, златната во Токио, сега беше трета со 10,81, а Шерика Џексон втора со 10,73 секунди.

Четврта беше Британката Дина Ашер-Смит, која постави нов национален рекорд со 10,83 секунди, а петта Мујинга Камбоџи од Швајцарија (10,91).

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика

Почина познатата Британка Лесли Вотсон

Шанкуле победничка на мундијалскиот маратон во Будимпешта

СП атлетика: Злато за Ворхолм, Кер, Паулино, Мун и Кенеди

(ВИДЕО) Српската кралица на атлетиката ја освои планетата: Ивана Вулета е светска шампионка

Откриена заднината на скандалот со најбавната спринтерка досега, реагираше државата