Шефот на Ферари: Ќе бидам среќен ако Фетел оди во Мерцедес

Од:

Шефот на Ф1 тимот на Ферари, Матија Биното го сподели своето мислење за идната дестинација на Себастијан Фетел, кој ќе го напушти италијанскиот тим по 2020 година.

dobivaj vesti na viber

„Одлуката да се разделиме со Себастијан не беше лесна. Ние во Ферари го сакаме како возач и човек, тој е дел од нашиот тим. Ако Себ не најде место во кој било тим, тоа ќе биде сериозна загуба. Се шпекулира дека може да оди во Мерцедес. Ако се случи тоа, јас ќе бидам многу среќен за него. Фетел е одличен човек и професионалец. Сигурен сум дека тој сака да го заврши настапот во Ферари, давајќи се од себе зат тимот. Сигурен сум дека нема да имаме потешкотии“, рече Биното за „Марка“.

Би можело да ве интересира

Порше ќе купат 50 отсто од Ф1 тимот на Ред бул

Чешката полиција со луксузно Ферари ќе гони криминалци

Ферстапен победи пред двата Мерцедеси во Франција

Шарл Леклер ќе стартува од пол-позицијата во Франција

Епл ТВ-плус најавува тркачка серија на Стивен Најт

Ферари ја брани стратегијата, Леклер останува разочаран