„Шарли Ебдо“ удри по Ѓоковиќ, го нацртаа како гробар на невакцинирани

Од:

Сатиричниот француски весник „Шарли Ебдо“ на непримерен начин нацрта карикатури со ликот на Новак Ѓоковиќ.

Со наслов „Новак Ѓоковиќ го заслужува најдоброто“ над ждрепката се прашуваат дали сме сведоци на идна дипломатска криза меѓу Србија и Австралија.

„Тенисерот, кој верува дека е недопирлив, се најде во Австралија за да учествува на турнирот, но бидејќи нема комплетни документи за вакцинација, чекаше да му биде одбиена визата и да биде приведен во очекување на потенцијално протерување од земјата“, напиша Шарли Ебдо.

На една од карикатурите, Ѓоковиќ со својот рекет е претставен на гробишта, а на ковчезите стојат натписи „невакциниран“.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ ќе може да игра на Ролан Гарос без вакцина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ се насмеа до солзи на виц за Надал и Федерер

Ана Ололовска

Ханделсблат: Спонзорите нервозно ја следат аферата околу Ѓоковиќ

А1он

ВИДЕО: Ѓоковиќ шета во Црна Гора

А1он

Судот ги објави причините за депортацијата на Ѓоковиќ

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија, бара отштета од 3,8 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска