Шаќири не доаѓа во Белград за мечот со Црвена Звезда поради политичките тензии

Од:

Швајцарскиот репрезентативец Џердан Шаќири, роден во Гњилане, може да го пропушти мечот против Црвена Звезда во Белград во натпревар од групата „Ц“ од Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Ливерпул размислува да го остави Шаќири во Англија за натпреварот во ноември, со цел да не ризикува потенцијална политичка тензија.

Се уште се свежи сеќавањата на прославата на Шаќири на голот против Србија (2:1) на Светското првенство во Русија, кога тој со рацете покажа албански орел. На истиот меч тој на своите копачки го имаше насликано и знамето на Косово, па затоа може да има многу притисок од повеќе од 50.000 фанови на стадионот „Рајко Митиќ“.

Тоа е причината зошто клубот од „Енфилд“ е многу внимателен и сака да избегне каков било инцидент, иако Шаќири во моментов не е во прв план за менаџерот Јирген Клоп.

Британскиот печат потсетува на изјавата на извршниот директор на Црвена Звезда, Звездан Терзиќ, кој сподели дека во случај на пристигнување на Шаќири во Белград, должност на клубот е сѐ да помине во ред, но верува дека 25-годишниот фудбалер ќе биде „речиси невидлив“.

Натпреварот меѓу Црвена Звезда и Ливерпул се игра на 6 ноември во четвртото коло од Лигата на шампионите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Крос се изнервира од новинар: Имаше 90 минути и смисли вакви две п*срани прашања

Геце признава: Згрешив што не отидов во Ливерпул

А1он

ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Ана Ололовска

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф

Ана Ололовска

Лампард дебитираше со победа, Манчестер сити убедливи против Фулам

Ана Ололовска

Челси се мачеа против Плимут, Вест Хем извлече победа во 121 минута кај Киденмистер

Ана Ололовска