Севиља е првиот осминафиналист во Лигата на Европа

Севиља стана првиот тим кој се пласирал во осминафиналето на Лига Европа, откако го победи по втор пат Лацио – сега со 2:0.

Висам бен Једер, кој ја донесе победата на андалузијците со 1:0 на „Олимпико“ пред неколку дена, го отвори резултатот на „Рамон Санчез Писхуан“ во 20-тата минута.

Во второто полувреме работите на теренот се вжештија и Франко Васкез (60) и Адам Марушич (71) беа избркани, а Пабло Сарабија стави точка на спорот со втор гол во 78-та минута.

Севиља го доигра мечот со 9 фудбалери, откако Хесус Навас се повреди и не успеа да продолжи со игра.

Така Севиља, која е најтрофејниот тим во Лигата на Европа, се квалификуваше за осминафиналната фаза на турнирот.

Останатите реванш средби од шеснаесетфиналето на вториот по квалитет европски клупски турнир се играат утре.

Фудбалерите на Спортинг и Аталанта ремизираа во првиот натпревар од осминафиналето на Лига Европа