Серија А ќе започне на 19 септември

Од:

Сезоната 2020/21 година во Италијанскиот фудбалски шампионат ќе почзапочнува на 19 септември и завршува на 23 мај, соопшти прес-службата на лигата.

– Советот на лигата едногласно одлучи дека новата сезона ќе започне викендот на 19 септември. Одлуката е донесена по одобрувањето на мнозинството клубови, стои во известувањето од Серија А.

Претходната сезона во Италија заврши на 2 август.

Би можело да ве интересира

Баерн по вторпат во клупската историја го освои Суперкупот на Европа

А1он

Шкендија загуби, но му пружи силен отпор на големиот Тотенхем

А1он

Конте: Владата не предвидува целосен карантин, можно е воведување „црвени зони“

Ана Ололовска

УЕФА: Правилото за пет замени останува и за натпреварите од Лигата на шампионите и Лигата на Европа

А1он

Нема да се одигра натпреварот Тотенхем – Лејтон Ориент, во нисколигашот 15 заразени со коронавирус

А1он

По изборите и референдумот зајакната Владата во Италија

Ана Ололовска