Серхио Рамос и Жерард Пике ќе станат Олимпијци

Од:

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос е на прелиминарниот список за олимпискиот тим на Шпанија за Токио 2020 година. Во проширенот состав има четири играчи на Барселона.

dobivaj vesti na viber

Тоа се неговите колеги во одбрана на „Ла Рохан“ Жерард Пике, Серхио Бускетс, Серхи Роберто и младиот Ансу Фати. Рамос е заинтересиран да оди на Олимписките игри и да се лиши од одморот ова лето, во кое има и Европско првенство во фудбал.

Последниот меч на шампионатот е точно 10 дена пред почетокот на олимпискиот турнир. Се очекува шпанската федерација денеска да го објави конечниот список на играчи за натпреварите во јапонската престолнина.

Во Токио тимови ќе имаат и домаќинот Јапонија, Германија, Романија, Франција, Нов Зеланд, Египет, Брегот на Слоновата Коска, Јужна Африка, Австралија, Јужна Кореја, Саудиска Арабија, Аргентина и Бразил.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шакира ја објави првата песна по раскинувањето: Фановите убедени дека хитот го посветила на Пике

Предраг Петровиќ

Јапонија пред договор со ИОК за организација на Олимпијадата во 2030 година

Ана Ололовска

Русија ќе се кандидира за домаќин на Летните олимписки игри 2036

А1он

САД објавија дипломатски бојкот на ЗОИ во Пекинг

А1он

Бајден оваа недела ќе најави дипломатски бојкот на Олимпијадата

Ана Ололовска

Кина очекува успешни зимски Игри и покрај стравот од омикрон

Ана Ололовска