Серена по пласманот во полуфиналето на АО: Го одиграв мојот најдобар меч на турнирот

Од:

Американката Серена Вилијамс, во блиц интервју, ја коментираше денешната победа над Романката Симона Халеп во четвртфиналниот натпревар на Австралија опен (6:3, 6:3).

– Тоа беше мојот најдобар меч на турнирот. Речиси сè кај мене функционираше. Дури и кога Халеп имаше свои моменти, бев смирена. Натпреварот со Осака е пред мене, веќе мислам на полуфиналето, изјави 39-годишната тенисерка.

Во полуфиналето на Грен слемот во Мелбурн, Вилмс ќе се соочи со Јапонката Наоми Осака, која ноќаска ја совлада претставничката на Тајланд, Си Сувеи со 6:2 и 6:2.

Би можело да ве интересира

Клајстерс: Викендов ќе се вратам на теренот

Ана Ололовска

Барти го освои вториот Грен слем турнир во кариерата

Ана Ололовска

Гаф е единствената тенисерка која сервираше со над 200 км на час на Вимблдон

Ана Ололовска

Сѐ е спремно за финишот на женскиот Ролан Гарос, финалистките првпат ќе си ги одмерат силите

Жарко Настоски

Андреску се повлече од турнирот во Стразбур поради проблеми со стомачните мускули

Ана Ололовска

Свјонтек без загубен гем триумфираше во финалето на мастерсот во Рим

Ана Ололовска