Серена казнета со 10.000 долари за оштетување на „светата трева“

Од:

Седумкратната шампионка на „Вимблдон“, Серена Вилијамс беше казнета од организаторите на најстариот и најпрестижниот Гренд-слем турнир. Поранешната број 1 во светот беше санкционирана со 10.000 долари за нанесена штета на тревната покривка на еден од терените.

dobivaj vesti na viber

На 30 јуни, ден пред официјалниот старт на турнирот, за време на еден од тренинзите пред почетокот на турнирот, Серена се налутила поради свое неправилно одигрување и го удрила силно рекетот во земјата. Оваа акција резултираше со оштетување на „светата трева“, која, сепак, беше обновена до почетокот на натпреварите таму.

Проблемот е што ова е повторување. Снимки покажуваат дека сторила слично нешто на теренот број 15 два дена претходно.

Двајца други тенисери добија парични казни во Лондон. Фабио Фоњини беше казнет со 3.000 долари, откако изрази бурно гнев во дуелот против Тенис Сандгрен од третиот круг и посака во комплексот „да експлодира бомба“.

– Дали е чесно да се игра овде? Проклет Англичани, навистина. Се надевам дека во овој клуб ќе експлодира бомба, рече тој во петтиот гејм од вториот сет, а микрофоните ги фатија неговите зборови.

Скандалозниот Австралиец, Ник Кириос пак, беше казнет со вкупно 8.000 dolari за различни неспортски манифестации за време на натпреварите од првиот и вториот круг.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ со победата над Кецмановиќ до осминафиналето на Вимблдон

Предраг Петровиќ

Вимблдон официјално потврди: Без руски и белоруски тенисери на турнирот

А1он

Вимблдон оди чекор понатаму – Медведев е пред суспензија

Ана Ололовска

Барти триумфално ја почна тениската година

Ана Ололовска

Осака за амбициите во 2022 година: Никогаш повеќе да не плачам на прес-конференции

Ана Ололовска

Полуфиналистката на Австралија опен, Мухова, ќе го пропушти турнирот во 2022 година

Ана Ололовска