Селтик прв европски клуб со три домашни трофеи три години по ред

Од:

Шкотски Селтик е првиот клуб во историјата на европскиот фудбал што успеал да освои три трофеи во домашното првенство три сезони во низа.

Селтик и годинава стана шампион на Шкотска, победи Лига купот и во Шкотскиот куп. Купот во Лигата на Шкотите и националниот куп, со три домашни турнири.

Во почетокот на мај, Селтик по победатата над Абердин од 3:0 ја обезбеди титулата шампион во Шкотка, јубилејна 50-та и осма по ред.

Во Декевири, Селтик го освои се закити со Лига купот на Шкотска по 18 пат. Денеска го освои Купот на Шкотска по 39-ти пат.

Би можело да ве интересира

Петте тренери, кои потрошиле најмногу пари за играчи во историјата на фудбалот

Бен Једер сака да игра во големите европски клубови

Познато колку пари му нудат Барса, Јуве и ПСЖ на Де Лихт

УЕФА ги обврза европските клубови, без српските, да гостуваат во Косово

Евертон бара 130 милиони евра за Ришарлисон

Тебас: Сити и ПСЖ треба да бидат избркани од европските натпреварувања