Селадес доби отказ од Валенсија

Од:

Алберт Селадес повеќе не е тренер на шпанскиот фудбалски прволигаш Валенсија. Раководството на клубот одлучи да го отпушти тренерот поради слаби резултати.

Селадес ги предводеше „лилјаците“ од септември 2019 година.

Под водство на Селадес, Валенсија победи само на два од последните 13 натпревари и излезе надвор од зоната која носи учество во европските купови. По 32 кола, екипата е на осмото место во Ла Лига.

До крајот на сезоната, Воро ќе биде вршител на должноста тренер. Тој е член на тренерскиот персонал на тимот од 2002 година. Го презеде тимот привремено четири пати, а целосно го предводеше во првата половина на 2017 година.

Би можело да ве интересира

Реал нема да може да го купи Мбапе на лето

Ана Ололовска

Азар се повреди по осми пат за 16 месеци во Реал Мадрид, имаше 12 повреди за седум години во Челзи

Ана Ололовска

Пике сонува да стане претседател на Барселона

Ана Ололовска

Реал има три порази на 10 натпревари во Ла Лига, исто колку за целиот последен шампионат

Ана Ололовска

„Камп Ноу“ може да биде преименуван во чест на Меси

Ана Ололовска

Барселона верува дека договорот со Фати важи до 2024 година, застапникот на фудбалерот смета дека е 2022 година

Ана Ололовска