СЕХА: Вардар поразен на домашен терен од Мешков

Од:

Екипата на Вардар доживеа пораз со 30:32 (16:17) против Мешков Брест во дерби дуелот од 16.коло во СЕХА лигата.

Гостите водеа во најголемиот дел од натпреварот, но при крајот на мечот „црвено-црните“ успеаја да поведат со 27:25. Македонскиот првак сепак направи неколку технички грешки, а противникот тоа го искористи и на крајот дојде до победата.

Дибиров и Скубе со по шест гола беа најефикасни за домашниот тим. Ѓорѓиќ со осум гола и Ивиќ со шест беа најдобри за гостите од Брест.

Вардар останува лидер на табелата со 39 бодови, пред Нексе и ППД Загреб кои имаат по 36, додека Мешков Брест сега е четврти со 33. До крајот на групната фаза Вардар треба да одигра уште два дуели – против Нексе (10 март) и Извиѓач (12 март).

Би можело да ве интересира

ЕХФ: Вардар седми фаворит за титулата во ЛШ

Ана Ололовска

Минимален пораз на Вардар на гостувањето во Украина

Ана Ололовска

Писонеро пред мечот со Запорожје: Прв сериозен тест за Вардар

Ана Ололовска

Дибиров: Мечот против Мотор како подготовка за почетокот на ЛШ

Ана Ололовска

Деби победа за Еурофарм во СЕХА лигата

Ана Ололовска

Вардар тргна со убедлива победа во СЕХА

Ана Ололовска