СЕХА потврди, Вардар нема да игра на „Фајнал фор“

Од:

Раководството на регионалната ракометна СЕХА-лига, вечерва преку соопштение ги потврди шпекулациите дека Вардар нема да игра на завршниот турнир во Задар поради позитивен играч на коронавирус.

– По добиен позитивен ПЦР тест на ракометар на Вардар, се консултиравме со надлежните и со Институтот за јавно здравје, епидемиологија и имунизација во Задарската област. Ги замоливме да ни дадат препораки во врска со ситуацијата со делегацијата на РК Вардар 1961 година, која треба да дојде на Фајнал 4 од СЕХА -Газпром лигата во Задар, што ќе се одржи од 3 до 5 септември. Препораката од епидемиолозите е играчот кој има позитивен PCR тест треба да оди во 10 -дневна изолација. Останатите лица, кои не се вакцинирани со втората доза, повеќе од 14 дена пред позитивниот тест на тој играч (вкупно се седум) и кои биле во близок контакт со позитивната личност, треба да заминат за 14 дена изолација.

Службеникот и епидемиолозите од COVID -19 од Задарската област, кои се одговорни за спроведување на епидемиолошките мерки на Фајнал 4 на СЕХА-Газпром лигата, ги проверија сите документи и контактираа со колегите во Загреб. После тоа, тие ни дадоа препорака дека не е препорачливо екипа на РК Вардар 1961 година во Задар, бидејќи постои голема веројатност дека некои луѓе од делегацијата се заразени и дека ризиците за пренесување на инфекцијата на други натпреварувачи и организатори се високи, стои во соопштението на СЕХА-лигата.

Вардарци веќе се враќаат за Скопје, наместо планираното патување кон Задар.

„Црвено-црните“ на 3 септември во полуфиналето требаше да играат со белоруски Мешков Брест.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Полицаец со пендрек го удри репрезентативецот Филип Талески

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Горан Наумовски

Вардар нема да оди на шеста СЕХА титула по пенал-драмата со Нексе

Манасков се врати во Вардар

Дибиров: Сакав да останам во Вардар, но ситуацијата стана мачење

Вардар не го дава ракометниот трон на Македонија

Катерина Павлова-Николовска