СЕХА: Еурофарм Пелистер елиминиран во четвртфиналето

Од:

Македонскиот ракометен вицешампион Еурофарм Пелистер не успеа да обезбеди пласман на завршниот фајналфор турнир во СЕХА лигата, откако попладнево загуби на гостувањето кај Мешков Брест со 35:31 (18:14) и со два пораза ја заврши четвртфиналната пресметка со белорускиот шампион.

Еурофарм Пелистер допатува во Брест со желба да ја анулира негативата од четири голови (27:31) од првиот натпревар во Битола, но амбициите на македонскиот тим згаснаа веќе на средина на првото полувреме кога при резултат 5:5, Мешков Брест влезе во серија од 6:0 и поведе со високи 11:6 по 20 минути игра.

Белорускиот шампион до крајот на натпреварот рутински ја одржуваше предноста и му се приклучи на Веспрем на завршниот турнир што од 3 до 5 септември ќе се одржи во Задар.

Вториот македонски претставник во регионалната ракометна лига, шампионот Вардар 1961, во вторник му гостува на хрватскиот првак ППД Загреб со предност од четири голови разлика од првиот четвртфинален натпревар во Скопје.

Би можело да ве интересира

Еурофарм Пелистер го пречекува француски Ним на стартот на Европската лига

Еурофарм Пелистер ги дозна противниците за групната фаза во Лигата на Европа

Вардар подобар од Пелистер во првото големо дерби од Суперлигата

Вардар: Изборивме место на Ф4, СЕХА реши да не исфрли поради позитивен случај

А1он

Вујовиќ по исфрлањето на Вардар од Ф4: Срамна одлука на СЕХА

СЕХА потврди, Вардар нема да игра на „Фајнал фор“

А1он