Седма титула на Новак на АТП финалето

Од:

Уште една титула и уште еден рекорд. Новак Ѓоковиќ го совлада Јаник Синер со 2:0 (6:3, 6:3) и по седми пат се прогласи за шампион на завршниот Мастерс. Јаник иако го играше тенисот на својот живот, иако на своја страна ја имаше публиката во Торино, не можеше да го направи тоа против неверојатниот Новак.

Ѓоковиќ до финалето стигна откако го совлада Карлос Алкараз, додека Синер во полуфиналето го победи Данило Медведев.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ на „удар“ на претседателот на Хрватска: Тој е русофил

Предраг Петровиќ