Седма сезонска победа за Арсенал во Премиер лигата

Екипата на Арсенал ја постигна седмата сезонска победа во англиската Премиер лига, откако синоќа во последниот натпревар од 18.коло на гостински терен убедливо го совлада Рединг со 5:2.

Во победата на „топџиите“ се истакна шпанскиот интернационалец Санти Казорла кој постигна „хет-трик“ (32, 35 и 60.минута). По еднаш погодија Лукаш Подолски (14) и Тео Волкот (80). Головите за домашниот тим ги постигнаа Адам Ле Фондре (66) и Џими Кебе (71).

Со оваа победа Арсенал се искачи на 5.место на табелата со вкупно 27 бодови. Рединг остана на последната позиција со само 9 бода.

На другите натпревари од оваа рунда одиграни викендов беа постигнати следниве резултати: ВБА – Вест Хем 0:0, Тотенхем – Свонси 1:0, Норвич – Виган 2:1, Квинс Парк Ренџерс – Фулам 2:1, Стоук – Евертон 1:1, Манчестер Јунајтед – Сандерленд 3:1, Ливерпул – Астон Вила 1:3 и Њукасл – Манчестер Сити.

Натпреварот Челзи – Саутемптон е одложен поради настапот на европскиот првак Челзи на Светското клупско првенство во Јапонија.

Табела: Манчестер Јунајтед 42 бода, Манчестер Сити 36, Челзи 29, Тотенхем 29, Арсенал 27, Евертон 27, ВБА 27,…

Саутгејт останува англиски селектор

Саутгејт сака да остане селектор на Англија

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф