Седма сезонска победа за Арсенал во Премиер лигата

Од:

Екипата на Арсенал ја постигна седмата сезонска победа во англиската Премиер лига, откако синоќа во последниот натпревар од 18.коло на гостински терен убедливо го совлада Рединг со 5:2.

dobivaj vesti na viber

Во победата на „топџиите“ се истакна шпанскиот интернационалец Санти Казорла кој постигна „хет-трик“ (32, 35 и 60.минута). По еднаш погодија Лукаш Подолски (14) и Тео Волкот (80). Головите за домашниот тим ги постигнаа Адам Ле Фондре (66) и Џими Кебе (71).

Со оваа победа Арсенал се искачи на 5.место на табелата со вкупно 27 бодови. Рединг остана на последната позиција со само 9 бода.

На другите натпревари од оваа рунда одиграни викендов беа постигнати следниве резултати: ВБА – Вест Хем 0:0, Тотенхем – Свонси 1:0, Норвич – Виган 2:1, Квинс Парк Ренџерс – Фулам 2:1, Стоук – Евертон 1:1, Манчестер Јунајтед – Сандерленд 3:1, Ливерпул – Астон Вила 1:3 и Њукасл – Манчестер Сити.

Натпреварот Челзи – Саутемптон е одложен поради настапот на европскиот првак Челзи на Светското клупско првенство во Јапонија.

Табела: Манчестер Јунајтед 42 бода, Манчестер Сити 36, Челзи 29, Тотенхем 29, Арсенал 27, Евертон 27, ВБА 27,…

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Ана Ололовска

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф

Ана Ололовска

Лампард дебитираше со победа, Манчестер сити убедливи против Фулам

Ана Ололовска

Челси се мачеа против Плимут, Вест Хем извлече победа во 121 минута кај Киденмистер

Ана Ололовска

Рагник: Не требаше да дозволиме продолженија и пенали

Ана Ололовска

Стив Брус е нов менаџер на Вест Бром

А1он

Leave a Comment

six − 4 =