Се одржа 29. Државно првенство во пинг понг за сениори/ки

Од:

На 26 и 27 март во Берово се одржа 29. Државно првенство во пинг понг за сениори/ки. Учество земаа околу 80 играчи од целата држава.

dobivaj vesti na viber

По двегодишна пауза на ова државно првенство повторно се играа двојки во машка и женска категорија и двојки во мешана категорија.

Најмногу медали освоија играчите на екипата Шампион Фа од Штип, а целосните резултати се следниве:

Сениори
1. Кристијан Станојковски – ППК Крива Паланка 2007
2. Филип Младеновски – ППК Шампион Фа
3. Раиф Рустемовски – ППК Младост 96 и Петар Митков ППК Крива Паланка 2007

Сениорки
1. Амелиа Николов – ППК Шампион Фа
2. Билјана Младенова – ППК Шампион Фа
3. Катерија Лаура Михајлов – ППК Телеком Нец 2 и Ана Стојановска – ППК Крива Паланка

Сениори двојки
1. Петар Костовски – ППК Младост 96 и Сашо Смолиќ ППК Рисови
2. Филип Младеновски и Дамјан Стојчев – ППК Шампион Фа
3. Кристијан Станојковски и Мартин Стаменковски – ППК Крива Паланка 2007 и Сашо Стојановски и Васко Манасијевски – ППК Работнички

Сениори жени
1. Амелија Николов и Билјана Младенова – ППК Шампион Фа
2. Ана Стојановска – ППК Крива Паланка и Катерина Лаура Михајлов – ППК Телеком Нец 2
3. Софија Хасану ППК Крушево – Моника Стајковска – ППК Берово и Димитриевска Ива и Михајловска Бојана – ППК Рисови

Мешани двојки
1. Младеновски Филип и Амелиа Николов – ППК Шампион Фа
2. Станојковски Кристијан – ППК Крива Паланка 2007 – Димитриевска Ива – ППК Рисови
3. Стојчев Дамјан и Билјана Младенова – ППК Шампион Фа и Стомнароски Антонио ППК Младост 96 – Стојановска Ана – ППК Крива Паланка

Би можело да ве интересира

Отворени меѓународните турнири во пинг -понг и голбал за спортисти со телесен инвалидитет и лица со оштетен вид

Ана Ололовска

Одиграни 4 кола од регуларниот есенски дел од пингпонгарската Супер лига – мажи и Прва лига мажи

Ана Ололовска

Пингпонгарската лига продолжува

Ана Ололовска

Започна пинпонгарската лига во Македонија

Ана Ололовска

Успешно завршен првиот меѓународен турнир во пинг понг „Зегин опен 2022”

Ана Ололовска

Берово домаќин на првиот меѓународен турнир во пинг понг „Зегин опен 2022“

Ана Ололовска