Се одолговлекува трансферот на Фернандеш во Јунајтед

Од:

Иако се смета за безбеден, трансферот на офанзивниот играч од средниот ред на Спортинг Лисабон, Бруно Фернандеш во Манчестер Јунајтед останува под знак прашалник. А причината е што постои сериозно несогласување меѓу двете страни во однос на трансфер сумата, пренесува „Скај Спорт“

Вчера се појавија вести дека Фернандеш изразил желба да премине на „Олд Трафорд“ пред раководството на Спортинг, но португалскиот клуб бара да добие околу 70 милиони евра за својот фудбалер, а во таа сума влегува и преминувањето на централниот дефанзивец Маркос Рохо на „Хозе Алваладе“. Газдите на англискиот тим, сепак, сметаат дека тоа е премногу висока цена за 25-годишниот играч од средниот ред, иако се подготвени да се разделат со аргентинскиот дефанзивец.

Ова значи дека трансферот не е близу до финализирање во моментот, при што преговорите меѓу двете страни веројатно ќе се одложат до крајот на месецот. Менаџерот на „црвените ѓаволи“, Оле Гунар Солскјер, бара нов играч од средниот ред, каде што неубедливи се Џеси Лингард, Андреас Переира и Хуан Мата, а според „Скај Спортс“, Фернандеш е единствената опција која ја разгледува Јунајтед, така што е можно на крајот раководството на англискиот клуб да ги прифати условите на Спортинг.

Би можело да ве интересира

Матиќ го продолжи договорот со Манчестер јунајтед до 2023 година

Ана Ололовска

Алкантара се договори со Ливерпул

Ана Ололовска

Новинар го изнервира Клоп по фијаското против Сити

Ана Ололовска

Премиер лига: Сити го декласира шампионот со 4:0

Ана Ололовска

Арсенал преговара со Реал за Себаљос

Ана Ололовска

Вилијан е првиот фудбалер во последните четири години кој постигна гол од пенал и од слободен удар на еден натпревар во Премиер лигата

Ана Ололовска