Саудиска Арабија сака заедно со Италија да го организира Светското првенство во 2030 година

Од:

Саудиска Арабија размислува да се пријави за домаќин на Светското фудбалско првенство во 2030 година. Најголемата држава на Арапскиот полуостров планира да поднесе заедничка апликација со друга земја, а Италија може да стане партнер на Саудиска Арабија, според „The ​​Athletic“.

Консултантска компанија со седиште во САД, „Бостон Консалтинг Груп“ и помага на Саудиска Арабија и нуди различни опции за партнерство. Една од нив е заедничка апликација со Египет и Мароко.

Сепак, оваа опција е малку веројатно поради загриженост поврзана со комерцијалниот успех на турнирот, влијанието врз економиите на земјите и безбедноста на турнирот.

Затоа, европскиот партнер изгледа како попрофитабилно решение за Саудиска Арабија, а Италија е најверојатен кандидат. Воспоставени се деловни, дипломатски и спортски односи меѓу двете земји.

Во јануари 2022 година, Саудиска Арабија ќе биде домаќин на Суперкупот на Италија.

Претходно стана познато дека Велика Британија и Ирска, како и Шпанија и Португалија планираат да достават заеднички апликации за организација на Мундијалот 2030.

Би можело да ве интересира

Нови навивачки инциденти во францускиот фудбал

А1он

Ето се кандидираше за прв човек на камерунскиот фудбал

А1он

Демба Ба замина во фудбалска пензија

А1он

Саудискиот крал го отпушти шефот на безбедноста поради корупција

Ана Ололовска

Британскиот премиер Џонсон ги осуди манифестациите на расизам на натпреварот Унгарија – Англија

А1он

Артим Шакири нов тренер на швајцарски Шафхаузен