Сари: Жиру ќе остане во Челзи и следната сезона

Од:

Менаџерот на Челзи, Маурицио Сари изјави дека Оливие Жиру ќе остане во тимот и наредната сезона.

Италијанецот откри дека раководството на лондонскиот клуб ќе ја искористи клаузулата во договорот на францускиот напаѓач, кој обезбедува автоматско продолжување на договорот за 12 месеци.

– Жиру не е сигурен за својата иднина? Тој е сигурен, бидејќи Челзи има можност да го продолжи неговиот договор за следната година. Зборував со раководството на клубот пред два дена и се договоривме да ја искористам оваа опција. Значи можам да кажам дека Оливие Жиру ќе остане со нас, рече Сари.

Оваа сезона 32-годишниот француски напаѓач има 39 натпревари за Челзи во сите натпреварувања во кои постигна 12 гола.

Би можело да ве интересира

Мурињо може да застане на чело на ПСЖ

ПСЖ одби да го размени Нејмар за Навас, Родригез и Бејл

Ана Ололовска

Лил заинтересиран за Ренато Санчез

Ана Ололовска

„Марка“: Реал нуди 165 милиони евра плус Хамес за Нејмар

Монако подготвен да плати 65 милиони евра за Икарди

Ана Ололовска

Нејмар тренира со ПСЖ, но повторно нема да биде во групата