Сане се преселил во Баерн Минхен за да ја освои ЛШ

Од:

Лерој Сане беше претставен како ново засилување на Баерн Минхен. Тој рече дека причината за преселбата од Манчестер Сити во германскиот шампион е да ја освои Лигата на шампионите.

– Мојот трансфер е поради обидот да ја освојам Лигата на шампионите. Јас бев заинтересиран само за трансфер во тим што може да триумфира на турнирот. Сигурен сум дека Баерн може да го стори тоа. Сакам нов предизвик, изјави 24-годишниот напаѓач од средниот ред.

Сане нема да игра за Баварците на најсилниот клупски турнир во светот, кој ќе биде комплетиран во август. Пандемијата на коронавирус, која го зафати светот во првите месеци од годината, ја принуди УЕФА да ги промени регулативите во Лигата на шампионите во сезоната 2019-2020 година.

– Баерн има состав на највисоко ниво, рече германскиот интернационалец, кој ќе го носи дресот со број 10 во својот нов тим.

Би можело да ве интересира

Ференцварош ќе игра во ЛШ за прв пат од 1995 година, ова е најдолга пауза меѓу два настапа

Ана Ололовска

Баерн и Борусија во борба за Суперкупот на Германија

Ана Ололовска

Флик: Понекогаш фудбалот пишува убави приказни

Ана Ололовска

Клоп, Флик и Нагелсман, кандидати за тренер на годината

Ана Ололовска

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Ана Ололовска

Тијаго се збогува со Баерн: Ова е најтешката одлука во мојата кариера

Ана Ололовска