Салах стана најефикасниот Египќанец во Премиер лигата

Од:

Напаѓачот на Ливерпул, Мохамед Салах постигна хет-трик на вчерашниот натпревар во Премиер лигата против Манчестер Јунајтед (5:0). Ова се 105., 106. и 107. голови на Египќанецот во Премиер лигата.

Салах постави рекорд за овој индикатор кај африканските играчи. Тој го победи поранешниот напаѓач на Челзи и Брегот на Слоновата Коска, Дидие Дрогба (104 гола). Третиот Африканец кој постигнал 100 или повеќе голови во Премиер лигата е соиграчот на Салах и Сенегалецот Садио Мане (100 гола).

Салах има постигнато 107 гола на 167 натпревари, Дрогба има 104 гола на 254 натпревари, а Мане има 100 гола на 238 натпревари.

Би можело да ве интересира

Роналдо: Рангник направи многу промени во Манчестер, му треба време да ги пренесе своите идеи

Ана Ололовска

Кутињо: Му се восхитувам на Џерард, ми кажа за амбициите на Астон Вила

Ана Ололовска

Покетино сè уште е во таен контакт со Манчестер јунајтед

Ана Ололовска

Ливерпул понуди 70 милиони евра за Луис Дијаз, Порто сака 80 милиони

Ана Ололовска

Манчестер јунајтед не му понудил на Погба договор од 500.000 фунти неделно

Ана Ололовска

Менди со кауција пуштен од притвор

Ана Ололовска