Салах донира опрема за лекување на ковид-пациенти на родното село во Египет

Од:

Напаѓачот на англискиот фудбалски првак Ливерпул, Мохамед Салах донираше кислород и друга медицинска опрема во своето родно село во египетската област Гарбија, помагајќи му на локалното население во лекување на заболени од Ковид-19, во време кога државата се соочува со вториот бран на пандемијата.

-Во хуманитарната организација „Мохамед Салах“ имаме 14 боци со кислород. Тука се за да им помогнат на луѓето од селото Нагриг и околните места. Располагаме, исто така, и со амбуланта што ја изгради Салах и функционира од мај минатата година, изјави раководителот на здружението Хасан Бакр.

Салах, кој и самиот беше заразен со коронавирус во ноември, одржува тесни врски со родното место Нагриг, мало и сиромашно село на околу 130 километри северно од Каиро.

Египетскиот репрезентативец секоја година донира 64.000 долари на хуманитарното здружение кое го носи неговото име.

Би можело да ве интересира

Најмалку девет удавени во бродска несреќа во Египет

Ана Ололовска

САД одобрија продажба на оружје на Египет

Ана Ололовска

Новинарот на „Ал Џазира“, Махмуд Хусеин, пуштен на слобода по 1.506 дена минати во египетски затвор без формално обвинение

Ана Ололовска

Египет почна со вакцинација против коронавирусот

Ана Ололовска

При пожар во египетска Ковид болница загинаа седум пациенти

Ана Ололовска

Макрон: Нема да ја условуваме продажбата на оружје за Египет

Ана Ололовска