Салах бара годишна плата од 22 милиони евра за нов договор со Ливерпул

Од:

Египетскиот напаѓач Мохамед Салах (29) има важечки договор со премиерлигашот Ливерпул до јуни 2023 година, но клубот од „Енфилд“ настојува час поскоро да потпише продолжување на соработката на подолг рок.

dobivaj vesti na viber

Сепак, како што пренесуваат денеска британските медиуми, Салах за продолжување на верноста бара енормно зголемување на својата плата, која годишно би изнесувала меѓу 17.6 и 22 милиони евра.

Во случај Ливерпул да му понуди плата од 22 милиони евра, Салах би бил третиот најплатен фудбалер во Премиер лигата, веднаш зад Кристијано Роналдо од Манчестер јунајтед и Кевин Де Брујне од градскиот ривал Манчестер сити.

Салах дојде во Ливерпул во 2017 година од редовите н Рома во трансфер вреден 42 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Геце признава: Згрешив што не отидов во Ливерпул

А1он

Салах преговара за нов договор и неделна плата од 360.000 евра

А1он

Ливерпул бара одложување на полуфиналето на Лига купот против Арсенал поради коронавирус

А1он

Вајналдум може да се врати во Ливерпул

Ландов

Ливерпул може да го добие Холанд во летниот трансфер период

А1он

Салах најдобар во избор на навивачите

А1он