САД подобри од Јапонија во финалето на женскиот кошаркарски турнир

Од:

Женската кошаркарска репрезентација на Соединетите Американски Држави го освои златниот медал на Олимписките игри во Токио.

Американките утринава во финалето ја совладаа селекцијата на Јапонија со 90:75. Победникот се наѕираше уште по првата четвртина која САД ја добија со 23:14. На полувреме предноста беше двоцифрена (50:39), доволна за конечен триумф.

Гринер со 30 и Вилсон со 19 беа најефикасни во победничкиот состав, Такада се истакна кај Јапонките со 17 поени.

За потсетување, Американците го освоија златото и во машка конкуренција.

Би можело да ве интересира

Блинкен најави модернизација на американската дипломатија

А1он

САД се жалат на одбивањето на барањето за екстрадиција на Асанж од Британија

А1он

САД го издадоа првиот пасош со ознака за пол X

САД: Поради бура 600 илјади домаќинства без струја

А1он

На кинескиот „Чајна Телеком“ одземена му е лиценцата за работа во САД

Ана Ололовска

САД вратиле голем број пратки со месо во Австралија поради фекалии

Ана Ололовска