САД ја победија Аргентина во подготвителен дуел за Олимписките игри

Од:

Кошаркарската репрезентација на САД која важи за најголем фаворит за освојување на златото на Олимписките игри, синоќа во пријателски натпревар ја победи Аргентина со 86:80. Резултатот по четвртини беше: 31:16; 16:24; 25:21 и 14:19.

Најефикасен играч во победничката репрезентација, а воедно и на натпреварот беше Кевин Дјурант со 27 постигнати поени. Двоцифрен број поени кај Американците постигнаа уште Коби Брајант 18, Леброн Џејмс 15 и Расел Вестбрук 13 поени.

Кај Аргентинците Емануел Џинобиле беше најефикасен со 23 поени, Карлос Делфино постигна 15, а Луис Скола 14.

Подготвителниот натпревар за настап на Олимпијадата, одигран во арената „Сент Жорди“ во Барселона го следеа околу 11 илјади гледачи.

Би можело да ве интересира

Јапонија пред договор со ИОК за организација на Олимпијадата во 2030 година

Ана Ололовска

Русија ќе се кандидира за домаќин на Летните олимписки игри 2036

А1он

Одложени три од утрешните четири дуели во кошаркарската Евролига

А1он

Џинобили номиниран за член на Куќата на славни

А1он

Легендата на сплитска Југопластика, Горан Собин, почина од срцев удар

А1он

Кевин Дурент најдобар кошаркар во САД за 2021 година

А1он

Leave a Comment

5 + eight =