САД и Канада поразени на СП во хокеј

Од:

Познати се имињата на четирите репрезентации кои ќе се борат за медалите на Светското првенство во хокеј на мраз.

Меѓу нив ја нема репрезентацијата на Канада која на првенството чии домаќини се Шведска и Финска допатува како бранител на светската круна.

Словачка ја победи Канада со 4:3 и во полуфиналето ќе игра со соседот Чешка, која со идентичен резултат ја порази домашната Шведска.

За разлика од Шведска вториот домаќин Финска се пласира меѓу најдобрите четири селекции откако забележа победа од 3:2 против САД.

Најлесна задача во четвртфиналето имаше Русија, која со 5:2 ја победи Норвешка со што го задржа максималниот ефект на првенството.

Полуфиналните мечеви на програмата се во сабота, а во нив ќе играат Финска – Русија и Чешка – Словачка.

Би можело да ве интересира

Кинеската хокеарска репрезентација нема да биде отстранета од Олимпијадата во Пекинг

А1он

Продолжуваат преговорите меѓу МОК и ИХФ за учество на хокеарите од НХЛ на Олимпијадата 2022

Ана Ололовска

Играчите во НХЛ ќе бидат подложени на брзи тестови на коронавирус пред натпреварите

Ана Ололовска

Сезоната во НХЛ може да почне на 13 јануари

Ана Ололовска

Тампа беј го освои Стенли купот по втор пат во историјата

Ана Ололовска

Далас стигна до финалето на Стенли купот за прв пат по две децении

Ана Ололовска