Сѐ е спремно за финишот на женскиот Ролан Гарос, финалистките првпат ќе си ги одмерат силите

Од:

Чешката тенисерка Барбора Крејчикова и Русинката Анастасија Пављученкова ќе играат викендов во финалето на годинешното издание на Ролан Гарос.

Пављученкова, 32 рангирана на ВТА листата, во првото денешно полуфинале, што траеше час и половина, триумфираше над словенечката тенисерка Тамара Зиданшек со 7:5, 6:3., додека Крејчикова по повеќе од тричасовна борба ја совлада Гркинката Марија Сакари со 7:5, 4:6, 9:7.

До своето прво големо финале во кариерата, 29-годишната Пављученкова стигна во 50-от обид со што го собори претходниот рекорд во сопственост на Италијанката Роберта Винчи, која во 44-от грен-слем настап стигна до финалето на Ју-Ес Опен во 2015 година.

Овогодишното финале на Ролан Гарос ќе биде прв меѓусебен дуел на Пављученкова и Крејчикова.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Титула за Ѓоковиќ на Ролан Гарос за тениска историја

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ против Циципас во финалето на Ролан Гарос

Ана Ололовска

Ѓоковиќ: Го одиграв најдобриот натпревар на Ролан Гарос во кариерата

Ана Ололовска

Ѓоковиќ оптимист пред полуфиналето со Надал

Катерина Павлова-Николовска

Медведев го спореди својот настап во Ролан Гарос со љубовна приказна

Ана Ололовска

Мечот Циципас – Зверев ќе стане најмладото полуфинале на Ролан Гарос во последните 13 години

Ана Ололовска