Руски навивач тешко повреден по нападот во Марибор

Од:

Руски навивачи беа нападнати во Марибор по синоќешниот натпревар Словенија – Русија во квалификациите за Светското првенство 2022. Според „Угодник“, словенечките навивачи ги нападнале гостинските фанови.

Во инцидентот на стадионот „Људски Врт“, еден од руските навивачи има сериозни повреди со скршеници. Цело време по натпреварот и речиси до утрото, жртвата мораше да помине во болницата во Медицинскиот центар на Универзитетот во Марибор.

Репрезентацијата на Русија по победата стигна до 19 бода и изби на првото место на табелата во групата, со два бода пред хрватскиот тим.

Би можело да ве интересира

Бонучи за можната пресметка со Португалија во баражот за СП: Роналдо знае дека ќе добие удари по нозете

Ана Ололовска

ФФМ доби 1.300 влезници за мундијалскиот бараж во Палермо

Ана Ололовска

Де Брујне не е против Мундијал на две години

Ана Ололовска

Повеќе од 12 европски тимови сакаат да ја напуштат ФИФА поради плановите за Светското првенство на две години

Ана Ололовска

Нордиските земји против двегодишен Мундијал во фудбал

Ана Ололовска

Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

А1он