Руни со остри зборови против владата на Велика Британија и раководството на Премиер лигата

Од:

Вејн Руни ги опиша повиците на шефовите на Велика Британија и раководството на Премиер лигата да ги намалат платите на играчите како „срамни“.

Во петокот Премиер лигата предложи платите на играчите да се намалат за 30 отсто. Здружението на професионални фудбалери остро се спротивстави на мерката.

На оваа позиција се придружи и напаѓачот Дерби Каунти, кој смета дека фудбалерите стануваат „жртвени јагниња“.

– Ако владата ме бара да ги финансирам медицинските сестри или да купам апарати за дишење, ќе биде гордост да помогнам сè додека знам каде одат моите пари. Сепак, јас сум во таква позиција што можам да дадам нешто. Не сите играчи се во иста позиција.Зошто фудбалерите одеднаш стануваат жртвени јагниња? Она што се случи во последните неколку дена е срамно. Прво, министерот за здравство Мет Хенкок рече дека платите на фудбалерите во Премиер лигата треба да бидат скратени. Тој треба да ја извести нацијата за најновите вести за најголемата криза со која сме се соочиле. Зошто воопшто парите на фудбалерите го интересираат? Дали тоа не е очајнички обид да се одврати вниманието од тоа како владата се справува со пандемијата?, коментира голгетерот број 1 на Англија и Манчестер Јунајтед.

Би можело да ве интересира

Сколс: Барса на Гвардиола е најдобриот тим против кој сум играл, потоа следува Реал од 2003 година

Ана Ололовска

Клоп: Ливерпул сè уште не е шампион, треба да работиме напорно

Ана Ололовска

Арсенал му нуди на Обамејанг плата од 12 милиони евра по сезона

Ана Ололовска

Агентот на Игало потврди дека Манчестер јунајтед е близу до продолжување на закупот на играчот до јануари

Ана Ололовска

Мурињо не смета на трансфер на Кутињо, плата на играчот е премногу висока за Тотенхем

Ана Ололовска

Наполи е подготвен да направи попуст за Милик за клубовите во Премиер лигата

Ана Ололовска