Руни може да стане главен тренер на Дерби Каунти

Од:

Поранешниот англиски фудбалски репрезентативец Вејн Руни наскоро може да го предводи тимот на Дерби Каунти, пренесува „The Sun“.

Според изворот, 34-годишниот Англичанец, е близу до преземање на тренерската функција. Официјалните лица од Дерби, наводно, не се задоволни од работата на нивниот сегашен тренер Филип Коку. Холанѓанецот може да биде отпуштен следната недела, по што клубот планира да го назначи Руни.

Дерби имаше лош старт во сезоната 2020/21, откако претрпе три порази на четири натпревари во Чемпионшип.

Би можело да ве интересира

Ди Си јунајтед го потврдија Руни како нивни нов тренер

Руни: Ќе се заклучев дома сам и пиев два дена

Ана Ололовска

Два клуба од МЛС сакаат да го ангажираат Суарез

Ана Ололовска

Полицијата нема да преземе ништо по жалбата на Руни за уцена со компромитирачки фотографии

Ана Ололовска

Бекам: Невил ја заслужи тренерската работа во Интер

Ана Ололовска

Колумбос ја освои титулата во МЛС

Ана Ололовска