Румениге го потврди заминувањето на Тијаго Алкантара во Ливерпул

Од:

Претседателот на Баерн, Карл-Хајнц Румениге го потврди трансферот на играчот за врска Тијаго Алкантара во Ливерпул.

– Баерн постигна договор со Ливерпул, Тијаго заминува, ги пренесува зборовите на Румениге новинарот на „Билд“, Хеико Ниддерер.

Според „Sky Sports“, Ливерпул ќе плати 20 милиони фунти за 29-годишниот Шпанец. Исто така, зделката подразбира можна исплата на бонус од седум милиони фунти, што ќе се изврши во случај „Мерсисајдите“ да ја освојат Премиер лигата или Лигата на шампионите. Дел од бонусите Ливерпул е должен да ги плати доколку играчот достигне одредени индивидуални статистички индикатори.

Алкантара минатата сезона забележа 40 настапи за Баерн и постигна три гола со две асистенции.

Би можело да ве интересира

Милер е првиот фудбалер во Бундеслигата со 150 асистенции

Ана Ололовска

Флик: Левандовски е апсолутен стрелец

Ана Ололовска

„Покер“ на Левандовски во победата на Баерн над Херта

Ана Ололовска

Баерн договори и централен напаѓач, но тоа не застанува тука

Ана Ололовска

Цорк: Темата „Санчо во Манчестер“ заврши

Ана Ололовска

Шалке нема победено 19 последователни кола во Бундеслигата

Ана Ололовска