Руиз може да остане без еден од појасите

Од:

Мексиканската сензација Енди Руиз може да остане без еден од појасите кои ги освои при шокантната победа со технички нокаут против Ентони Џошуа во „Медисон Сквер Гарден“. Непоразениот Тајсон Фјури шокираше денови пред натпреварот против Том Шварц, дека при нивниот судир може да биде поставена титулата на ВБО, која е сопственост токму на Руиз.

Одбраната на појасот на ВБО беше следен во програмата и ако нема официјално промовиран кандидат, од организацијата можат да одлучат да ја одземат од Руиз поради предвидениот реванш против Џошуа, пишуваат неколку боксерски медиуми.

Сепак, темата е далеку од решена, бидејќи има уште еден кандидат за насловот во ВБО – Александар Усик. Статутите на федерацијата предвидуваат дека секој шампион кој доброволно се откажал титулата во друга категорија (како што е случајот со Украинецот), автоматски ќе добие претендентско место за титулата во новата категорија, во која ќе учествува.

Би можело да ве интересира

Тајсон Фјури ја прекина соработката со тренерот Дејвис

Ана Ололовска

Македонија со три боксери и еден судија на Балканското првенство во Анталија

Ана Ололовска

Џошуа по победата над Руиз: Може да се бориме и трет пат

Ентони Џошуа повторно е крал во тешка категорија

ВИДЕО: Фјури му спаси живот на маж кој сакаше да се самоубие

Делчевскиот кик-боксер Мики Ивановски ја забележа 34 победа на ,,Про-Фајт” борбите

Ана Ололовска