Рубљев призна дека за Австралија Опен пристигнал позитивен на Ковид-19

Од:

Шестиот тенисер на светот, Русинот Андреј Рубљев, во четвртокот по натпреварот против Литванецот Рикардас Беранкис изјави дека пристигнал во Мелбурн позитивен на коронавирус.

dobivaj vesti na viber

Зборувајќи за тестирањето за Австралија опен, тој истакна дека тоа е поретко и дека лично не го направил ПЦР тестот бидејќи бил позитивен кога пристигнал.

„Мене лично сега не ме тестираат бидејќи штотуку го прележав коронавирусот. Кога летав во Австралија уште бев позитивен, но нивото на ковид СС, како што тоа се вика, нема да лажам беше многу ниско и не беше опасно. Ми беше дозволено да влезам во земјата. Освен тоа, поминав повеќе од десет денови во карантин“, рече Рубљев.

Би можело да ве интересира

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска

Ким ѝ нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за Ковид-19 во Пјонгјанг

Ана Ололовска

Градските власти во Шангај презентираа распоред на активности за постепено враќање на животот во нормала

Ана Ололовска

Повеќе од 18.000 случаи на коронавирус потврдени во Северна Кореја

Ана Ололовска