Роналдо стана првиот играч кој постигнал 450 погодоци во најдобрите пет европски шампионати

Од:

Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо постигна два гола во натпреварот од второто коло на италијанскиот шампионат против Рома (2:2). Благодарение на ова, тој постави нов рекорд. Португалецот стана првиот фудбалер кој постигнал 450 погодоци во најдобрите пет европски шампионати.

Претходно, Роналдо играше во Премиер лигата за Манчестер Јунајтед и во Шпанското првенство за Реал Мадрид.

Триесет и петгодишниот напаѓач оваа сезона одигра два натпревари за Јуве. Има три гола и една асистенција.

Би можело да ве интересира

Втор удар од Ковид-19 врз Роналдо

Ана Ололовска

Италијанскиот министер за спорт рече дека Роналдо го прекршил безбедносниот протокол со враќањето во Торино

Ана Ололовска

Нејмар го престигна Роналдо по број на голови за националниот тим

Ана Ололовска

Роналдо трет според број на репрезентативни настапи во европските селекции

Ана Ололовска

Роналдо се вмеша во скандал, се чека реакција на управата на Јуве

А1он

Кристијано Роналдо направи скандал во Јувентус за да патува со репрезентацијата

Жарко Настоски