Роналдо не би го пуштил Меси од Барса

Од:

Поранешниот бразилски напаѓач Роналдо (Феноменот) го повика раководството на Барселона да не дозволи ѕвездата Лионел Меси да замине.

Според него, проблемите на Каталонците нема да бидат решени со неговото евентуално заминување, напротив – тие ќе се продлабочат.

– Меси е играч на кого е ориентиран целиот тим. Да бев на местото на челниците на Барселона, не би му дозволил да замине. Тој има прекрасна врска со клубот и не мислам дека престанал да го сака. Ситуацијата е променета по оние 2:8 против Баерн во Лигата на шампионите. Виновници се бараат и некој мора да ја сноси одговорноста за поразот. Лео има потреба од помош од своите соиграчи, како и тие од неговата. Во Барселона треба да започнат да размислуваат поинаку во следните сезони. Не мислам дека тие ќе ги решат нивните проблеми со заминувањето на нивниот најдобар играч, вели Роналдо, цитиран од „Марка“.

Според извештаите во медиумите, самиот Меси му кажал на новиот тренер Роналд Коман дека веќе размислува за иднина далеку од „Камп Ноу“.

Некои од газдите исто така биле склони да се разделат со Аргентинецот.

Би можело да ве интересира

Гвардиола: Меси е играчот на клубот што го сакам

А1он

Меси може да пропушти три натпревари во Барселона поради карантин во Аргентина

Ана Ололовска

Георгина Родригез претера со Фотошоп, „тргна по стапките на сопругот“

А1он

Меси останува капитен на Барселона

А1он

Роналдо ја помина границата од 100 гола за репрезентацијата на Португалија

Ана Ололовска

Роналдо тренира со репрезентацијата на Португалија: Среќен што се вратив

Ана Ололовска