Роналдо ја прослави јубилејната, 100-та победа со репрезентацијата на Португалија

Од:

Еден од најдобрите фудбалери на светот, Кристијано Роналдо, синоќа ја забележа 100. победа со португалскиот национален тим. Португалија во пријателски натпревар ја совлада Андора со 7:0.

– Среќен сум што достигнав уште една историска пресвртница во националниот тим! – напиша Роналдо на Твитер.

Тој мечот го заврши со еден гол и една асистенција.

Светски рекордер по победи со репрезентацијата е Серхио Рамос, кој триумфирал на 129 натпревари со Шпанија. Во топ 3 има уште двајца Шпанци – Икер Касиљас (121 победа) и Чави (100).

Вкупно, Роналдо одигра 168 натпревари за Португалија. До европскиот рекорд, напаѓачот на Јувентус има 8 натпревари (176 натпревари, Џанлуиџи Буфон, Италија / Серхио Рамос, Шпанија), додека од светскиот рекорд го делат уште 16 средби (184 натпревари, Ахмед Хасан, Египет).

Би можело да ве интересира

Роналдо: Другиот Роналдо и Роналдињо ми се идоли, но освоив повеќе од нив

А1он

Роналдо: Рангник направи многу промени во Манчестер, му треба време да ги пренесе своите идеи

Ана Ололовска

Роналдо: Не сум задоволен од резултатите на Манчестер

Катерина Павлова-Николовска

Роналдо го воодушеви фудбалскиот свет со апсолутен рекорд според постигнати голови

Ана Ололовска

Роналдо демантира ривалство со Меси во освојувањето награди

Ана Ололовска

Натпревар во Португалија прекинат поради недоволно здрави фудбалери

Ана Ололовска