Романскиот судија за хуманитарни цели го земал автограмот од Халанд

Од:

Помошниот судија Октавијан Чавре кој веднаш по натпреварот од Лигата на шампионите Манчестер сити – Борусија (2:1) пред сите што беа во тој момент на просторот под трибините, вклучително и многу играчи од двата тима, го замоли Ерлинг Халанд за автограм, го сторил тоа за хуманитарни цели.

Судија долги години помага на центар кој третира пациенти со аутизам. Од 2015 година, Чавре ги донираше оние сувенири што ги донесе од фудбалски натпревари во добротворни цели. Дресови на играчи, фотографии, автограми, дури и знамиња со кои работел беа ставени на аукција, а приходите беа дадени на центарот. Истото треба да се случи со двата картони (жолт и црвен), на кои Холан ги остави своите автограми.

Чавре исто така се обидел да го добие автограмот на Пеп Гвардиола, но не успеа, објави „Газета Спортилор“.

Би можело да ве интересира

Матеус: Флик ќе ја прифати понудата да ја предводи репрезентацијата на Германија

Ана Ололовска

Рајола: Борусија не сака да го продаде Халанд на лето

Ана Ололовска

Келн го отпушти тренерот Гиздол

Ана Ололовска

Хумелс: Борусија создаде повеќе шанси од Сити, одиме на победа во реваншот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Помошен судија побара и доби автограм од Халанд по натпреварот Манчестер сити – Борусија

Ана Ололовска

Нагелсман: Пораз од Баерн ќе значи крај на шансите за титулата

Ана Ололовска