Романија дозволи 50 посто публика на стадионот каде што ќе игра Македонија на ЕП

Од:

Романската влада направи голем чекор во пресрет на Европското првенство. Согледувајќи ги желбите на навивачите, одбобри на Националната арена во Букурешт за мечевите од ЕВРО да има присуство на публика со 50% од капацитетот на стадионот. Ова е двојно повеќе од досегашните 25%, што значи дека ќе има и двојно повеќе билети на располагање, она што беше најголема болка за македонските навивачи.

Министерот за млади и спорт на Романија, Едуард Новак, објави дека вчера, на владина седница, било одлучено да се зголеми капацитетот на Националната арена во Букурешт, од 25% на 50%, за време на ЕВРО.

„Вчера одобрив на состанокот на владата 50% од капацитетот на стадионот за натпреварите на ЕВРО. Мислам дека тоа е огромен чекор и мислам дека организаторите ќе ги користат овие бројки. Ние сме отворени за соработка и мислам дека ќе имаме одличен настан во Букурешт“, изјави министерот за млади и спорт на Романија.

Македонија во Букурешт ќе ги игра првите два натпревари на ЕВРО, на 13 јуни против Австрија и на 17 јуни против Украина.

Би можело да ве интересира

ЕВРО 2020: Бускетс доби негативен тест на коронавирус и ќе се приклучи на шпанската репрезентација

Ана Ололовска

Финалето на ЕВРО 2020 може да се премести од Лондон во Будимпешта

Ана Ололовска

Холандија ја совлада Австрија, стана третата репрезентација што се пласира во осминафиналето

Жарко Настоски

Сејдини ги пофали фудбалерите: Покажаа желба за победа

Жарко Настоски

Нашите по поразот од Украина: Во вториот дел се покажа вистинската Македонија, можевме барем до бод

Жарко Настоски

ВИДЕО: Украина го урна македонскиот сон за осминафинале, горчлив пораз за „црвено-жолтите“

Жарко Настоски