Ролан Гарос – прв турнир на кој 12 пати победил ист тенисер

Од:

Грен слемот во Париз изби на првото место на вечната листа со турнири на кои триумфирал еден тенисер.

Шпанецот Рафаел Надал денеска го освои „Ролан Гарос“ по 12ти пат во кариерата и постави нов рекорд.

Надал има 11 титули во Барселона и Монте Карло, како и девет во Рим. Роже Федерер девет пати беше најдобар во Базел и Хале.

Би можело да ве интересира

Женскиот пехар на „Ролан Гарос“ со грешка во гравирањето уште од 1976 година

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Надал: Не можам да поверувам дека стигнав до 12 трофеи на Ролан Гарос

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Надал го оправда епитетот „крал“ на „Ролан Гарос“

Ана Ололовска

Младеновиќ и Бабош ја освоија титулата во двојки на „Ролан Гарос“

Ана Ололовска

Барти со својот прв Гренд слем влезе во историјата

Тим го совлада Ѓоковиќ по голема борба и се пласираше во финалето на „Ролан Гарос“

Ана Ололовска