Ројс за поразот од Лацио: Вака не сакавме да ја започнеме оваа Лига на шампиони

Од:

Напаѓачот на Борусија Дортмунд, Марко Ројс го коментираше поразот од Лацио со 1: 3 во натпреварот од 1. коло во групната фаза од Лигата на шампионите.

– Борусија спиеше во поголемиот дел од првото полувреме. Не можам да објаснам зошто се случи тоа. Во второто полувреме можевме да создадеме 2-3 добри шанси, но немавме амбиција или компактност. Така не сакавме да ја започнеме оваа Лига на шампиони. Недостаток на детали. Немавме доволно луѓе во последната третина од теренот каде требаше да создадеме закана. Играта со додавање не функционираше, не работеше ниту притисокот. Одигравме далеку од најдобрата игра и мора да прифатиме дел од критиките на нашата адреса, самокритичен е Ројс.

Во 2. коло Борусија на домашен терен ќе игра со Зенит. Средбата е закажана 28 октомври.

Би можело да ве интересира

Баерн ја забележа 16. последователна победа во евро-куповите и го повтори рекордот на Атлетико

Ана Ололовска

Гасперини горд што го победи Ливерпул на „Енфилд“

Ана Ололовска

Зидан: Реал против Интер го одигра својот најдобар досега оваа сезона

Ана Ололовска

Јувентус за прв пат во 123-годишната историја настапи без Италијанците во одбраната

Ана Ололовска

Барселона е првиот клуб во последните 16 години со двајца Американци во составот на натпревар од ЛШ

Ана Ололовска

Имобиле по триумфот над Зенит се надева на пласман во плејофот на Лигата на шампионите

Ана Ололовска