Римскиот „Олимпико“ ќе остане затворен за финалето на ЕУРО2020

Од:

Градската управа на Рим не го прифати предлогот на градоначалничката Вирџинија Раџи за организирано следење на вечерашното финале на ЕУРО2020 на Олимпискит стадион во италијанската престолнина.

Градоначалничката на Рим предложи ограничен број од 16.000 навивачи да можат од трибините на стадионот „Олимпико“ да го гледаат финалниот натпревар на Италија против Англија на „Вембли“, но не доби поддршка поради загриженоста од можно ширење на заразата со Ковид-19.

Италијанските навивачи, сепак, ќе можат да го следат финалето против Англија во фан-зони во близина на Колосеумот и Пјаца дел Пополо, каде организирано се следеа сите натпревари на Италија на ЕУРО2020.

Би можело да ве интересира

Саутгејт: Англија треба да го освои Светското првенство за да го заборави неуспехот во финалето на Еуро 2020

А1он

Шкотски весник предлага Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата

Ана Ололовска

Донарума за последниот пенал во финалето: Не славев затоа што не знаев дека победивме

Ана Ололовска

ВИДЕО: Хаос во Лондон по финалето на ЕУРО, повредени 19 полицајци, уапсени 49 лица

ВИДЕО: Италијанците го донесоа европскиот пехар во Рим

Катерина Павлова-Николовска

Италија нов европски шампион во фудбал

Мери Јордановска